eXtrememan Jeseniky - Mistrovství ČR v extrémním závodě jednotlivců
2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000  1999  1998  1997

english version english version

GENERÁLNÍ PARTNER ZÁVODU
Internet BillBoard
            Jesenicky tvrdak - Mistrovstvi CR jednotlivcu Závody ČAES 2009 Česká asociace extrémních sportů

HLAVNÍ PARTNEŘI ZÁVODU                            PARTNEŘI ZÁVODU a ČAES
   Salomon-Run   
  
         
Internet BillBoard  
  
  
OSTATNÍ PARTNEŘI ČAES
ALPINEPRO MERIDA BIKES K&K - RAJ PNEU Silva

eXtrememan Jeseniky - M ČR jednotlivců - JESENICKÝ TVRĎÁK 2009
M ČR v extremním závodě jednotlivců
Komentář k závodu

29.5.-30.5.2009 - Jeseníky

Tisková zpráva Honzy Smolíka


Zima, mráz, sníh, průtrže mračen, vlny - MČR v extrémním závodě jednotlivců 2009
Když jsme s Márou Navrátilem a bráchou v roce 1997 na Dlouhých Stráních prosekávali led, abychom odstartovali 31.5.1997 plaváním první M ČR, netušili jsme, že se bude historie sněhu a mrazu na konci května opakovat. ( Video z roku 1997).
Mistrovství České republiky v extrémním závodě jednotlivců v Jeseníkách proběhlo za podmínek na hranici lidských možností. Jako by nestačilo, že závod se skládá ze 13 disciplín, které samotné znamenají pro jednotlivé sporty náročnost na až za hranicí jednotlivých republikových mistrovství, ale horské nevlídné počasí mnohonásobně ztížilo jeho náročnost. Uznání patří všem, kteří nastoupili a ti, kteří závod dokončili patří k české sportovní špičce. Samostatně je nutno vyzdvihnout vynikající výkon Karla Koláře z Liberce, kterému je již přes 50 let a přesto dokázal závod bravurně zvládnout a také všechny ženy obdivuhodně bojovaly s obtížností i počasím. Příslibem je účast nováčků i mladých závodníků, kteří nastupují za první generací outdoorových sportovců.
K jednotlivým disciplinám. Noční Orientační Běh proběhl za deště a zimy v pátek v noci a byl ukončen o půlnoci. První třetina startovního pole získala k dobru trestné okruhy. Po 3 hodinách spánku závodníci vstávali, připravili se na hlavní část závodu, předali věci do dep, kola, kajaky… a v 5 hod. se startovalo během do vrchu.
Běh do vrchu měří s canyoningem 17km a má necelých 900m převýšení. Takový závod nemá v Čechách obdobu a samostatné M ČR měří jen 8,6km s převýšením 650 m. Přitom závodníkům zmrznou nohy v ledovcové vodě 4 st. C a průchod vodopádem prochladí celé tělo při canyoningu, kterým startují ženy a junioři. Na hřebenu Jeseníků přešel déšť v průtrž mračen a vichřici, která závodníky provázela až na Praděd do 1491 m.n.m. při následující horské časovce na kolech. Běh o ničem nerozhodl, ale už předurčil favority závodu, mezi které patřili současní i minulí reprezentanti v adventure race a výborní orientační běžci.
Horská časovka Ovčárna – Praděd. Kromě lijáku, vichru provázela cestu na Praděd scenérie sněhové souvislé pokrývky a na vrcholu led, sníh a mráz. Následující sjezd v mrazivém dešti přidal na obtížnosti a místo pohody měly závodníci problém orazit „brzdící“ kontroly. Přes extrémní podmínky dosahovali závodníci až 80km rychlost při sjezdu.
První etapa silničního kola 40km Praděd – Slezská Harta měla 2 vložené disciplíny: Plavání na 1500m a 800m pro ženy v krytém bazénu znamenalo jediný okamžik, kdy se závodníci zahřáli. Vykoupen byl v podobě křečí, které se po náročném běhu a kole dostavily téměř u všech závodníků. Střelba na 5 sklopných terčů při letním biatlonu překvapila kvalitou a mnozí závodníci dokonce nastříleli 4 z 5 možných, čímž získali k dobru trestné okruhy.
Ještě dopoledne začala náročná a rozhodující část závodu – kajak+orientační běh na Slezské Hartě. Pádlování v délce 16km (ženy 8km) při vlnách dalo zabrat i kajakářům specialistům, kteří si „užili“ 2 hodiny na vodní ploše. Vložených 13km orientačního běhu (ženy 8km) s velkým převýšením, ve skalách a horském terénu běželi elitní orientační závodníci kolem 90 minut, což je hranice samostatného mistrovského závodu. Na Hartě se projevila nutná všestrannost. Kajak je po plavání první technickou disciplinou, na které byly velké rozdíly. Obdobně je tomu u orientačního běhu, zvláště v terénu embargovaném pro MS. Jen ti závodníci, kteří zvládají obě disciplíny se zařadili na čelo závodu. V mužích to byl především Tomáš Petreček, který byl výborně připraven a sekundoval mu Richard Klech se skupinou pronásledovatelů Bloudek, Lorenz, Navrátil, Kotyk, Krajnik a Skripnik. V ženách se Zuzka Kroutilová usadila v čele závodu, které udržela. Ve veteránech Aleš Dytrt dojel na kajaku společně s Markem Hájkem a na následujícím kole rozhodl o svém vítězství, kdy se propracoval do celkové první desítky. Pro některé závodníky byla časová náročnost tak velká, že nestihli limity a museli závod vzdát.
40km do kopce zpět od přehrady do hor bralo energii nejen stoupáním, ale také velkou zimou. Zmrzlé prsty komplikovaly lezení v lanovém centru a na mokrých lanových provazových překážkách. Stoupající únava se projevila na dlouhém okruhu a ze závěrečné lanovky slézali závodníci vyčerpáni. Dojezdem do kopce na Novou Ves začaly poslední 2 hodiny (ženy hodinu) finiše závodu pro favority v boji o medaile.
Horský Orientační Běh se běží podle turistické mapy s velkým měřítkem. V Jeseníkách se jednalo o horský závod s vysokým převýšením a s jednou velmi mapově náročnou kontrolou ze čtyř celkových. K tomu během 8km čekal na závodníky boulder – lezení. Konec HOB znamenal cíl pro ženy a juniory, naopak muži museli vyjet na promočenou a blátivou trať MTB. V ženách zvítězila Zuzka Kroutilová, druhá doběhla Míša Pačáková a třetí místo vybojovala zkušená Alena Dufková. Obdiv absolvováním závodu patří také Martině Hanuskové a Radce Štýbnarové, která se statečně poprala se svou slabinou – orientačními běhy. Pro juniora Honzu Koláře to byl poslední ročník, kdy závodil stejnou trať se ženami a příští rok již bude startovat v mužích.
MTB a jeho 12km v blátě po 11 hodinách donutilo favority odjet časy, které se blížily ideálním podmínkám, protože závod nebyl do poslední chvíle rozhodnut. Tomáš Petreček suveréně zvítězil a Richard Klech si jistil druhé místo – o bronz se bojovalo do posledních metrů. Smůlu měl reprezentant Jirka Lorenz, protože dostal defekt. Po 12 hodinách závodu se závodníci naskládali za sebou v intervalech cca 5 minut, což svědčí o absolutní vyrovnanosti první desítky. Bronz vybojoval nejlepším výkonem na MTB Petr Bloudek. Ve veteránech nebylo překvapením vítězství Aleše Dytrta i když ztráta Marka Hájka jen 45 min. nutila závodit vítěze naplno až do konce.
Kolik nováčků závodu totálně extremní závod odrovnal tak, že příští rok nepřijedou ukáže startovní listina v roce 2010. Za 13 let to byl počasím nejhorší ročník, co se týká náročnosti tak druhý nejtěžší. Potěšující je skutečnost, že reprezentanti ČR v Adventure Race jsou na sezónu výborně připraveni. Vždyť současní nebo bývalí reprezentanti obsadili všechna místa v první desítce, kde jim dokázali sekundovat jen skvělí orientační běžci bratři Skripnikovi a David Hanslian.
VÝSLEDKY
Marek Hájek, spolu zakladatel závodu

© 1996-2009 Česká asociace extrémních sportů a SK SP Kylešovice